Głównym przedmiotem rozważań, podczas projektowania mieszkania dla młodego architekta, była analiza postępowania człowieka, który zaczyna realizować swoje cele i marzenia, który wkracza w życie zawodowe i nie boi się wyzwań. W takich osobach kryje się potrzeba stworzenia rzeczywistości idealnej, nowoczesnej, ale w nawiązaniu do tradycji. Pracownia w mieszkaniu architekta to element nieodzowny, ale nie tylko jako twór sam w sobie, również miejsce, które jest jednocześnie żywym dowodem na to, że młody architekt ma zarówno umiejętności, jak i wyczucie stylu. Pracownia, to nie jedynie biurko – to cała przestrzeń, w końcu to w tym miejscu architekt spędza najwięcej czasu, łączy się ona z każdym aspektem jego życia. Najlepszą wizytówką młodego projektanta jest jego mieszkanie, w końcu chciałby pokazać swój kunszt i poprzeć swoje portfolio pierwszymi realizacjami – których można zasmakować już na miejscu, bowiem w jego indywidualnej pracowni. Całemu projektowi przyświeca idea rozmywania się koloru i wzajemnego przenikania, czyli odpowiednik ombre lub gradientu na ścianach, suficie, czy posadzce.

Aspirując do osiągnięcia czystej ekspresji, stworzyliśmy wnętrze, w którym przenikają się dwa światy i dwa odcienie – jasny, który prowadzi nas od wejścia do otwartej pracowni oraz ukazuje widok na taras, czyli panoramę całej Warszawy. Ten odcień jest rodzajem komunikacji, symbolem połączeń w mieszkaniu, natomiast drugi, ciemny kolor, odpowiada za bardziej prywatne strefy mieszkania. Oczywiście przestrzeń zawsze przenika się wzajemnie, a granice między nią się zacierają, co również można zauważyć w naszym projekcie. Tematem realizacji nie jest rzeczywistość jako taka, ale poszukiwanie uniwersalnej idei dla ogólnej sieci połączeń i komunikacji. Całe mieszkanie spełnia funkcję mentalnej gry z widzem, który został do tego miejsca zaproszony – nie ma tu zamkniętych, ciasnych pomieszczeń, nie ma granic, a są jedynie zacierające się połączenia. Taras widokowy jest czymś wyjatkowym, co spotyka się wyłącznie w dużych miastach, gdyż będąc na najwyższym piętrze, człowiek pozostaje niezauważony. Dodatkowo, może on sam, dyskretnie, podglądać życie wszystkich osób na ulicy i w jej bliskim otoczeniu i badać zależności tego środowiska.

Materialy i meble

Materiały, jak przystało na młodego architekta, to głównie surowy beton w połączeniu z żywicą epoksydową – materiał ten odzwierciedla odwagę do eksperymentowania przez młode osoby z fakturą oraz szukaniem nowego w znanym już materiale. Da się też zauważyć kamienne blaty, skórzaną kanapę Largo, firmy Kler, czy innowacyjne krzesła barowe łączące drewno i aluminium (Hilla Shamia). Łazienka wyposażona jest w sprzęt z tak zwanej najwyższej półki, od razu można zauważyć wysokiej jakości toaletę firmy Geberit, czy prysznic Hansgrohe. Same drzwi VOX mówią już wiele o stylu wnętrza, jakie za nimi zastaniemy.

Podziel się tym projektem z innymi